Yeni Bir İşe (veya Ürüne) Yatırım Yapmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Yazar:

Yayın Tarihi:

Bu özel yazıda, bir işe, ürüne veya hizmete yatırım yapmadan önce doğru karar vermenizi sağlayacak 5 anahtar fikirden bahsedeceğim; 

1. Büyümek için özkaynağınızı kullanın. 

Bir işi büyütmenin en iyi yollarından biri kendi özkaynağınızı kullanmaktır. Bunun anlamı, az miktar parayla başlamış olduğunuz işi, işten elde ettiğiniz kazancı tekrar işe yatırarak büyütmek, kredi ve borçtan uzak durmaktır. 

2. Doğru soruları sorun. 

Kendinize sıklıkla şu soruları sorun, “Neden birisi, bir başka ürün yerine benimkini tercih etsin?” Eğer piyasada hali hazırda sizin sattığınız ürün veya hizmetin benzerleri mevcutsa, neden müşteriler o ürün veya hizmetleri satın almayı bırakıp, hakkında fazla bilgi sahibi olmadıkları sizin ürün veya hizmetinizi satın almaya başlasınlar? Sizin ürün veya hizmetiniz rakiplerinden daha mı iyi, daha mı ucuz veya daha mı kaliteli? 

3. Ölümcül kusurları arayın. 

Her zaman şüpheci ve tedbirli olun. Kötümser bir tutum geliştirin ve yalnızca hislerinize güvenerek hiçbirşeyi kabul etmeyin. Diğer bir deyişle, ölümcül kusuru (kusurları) arayın. Ne zaman bir firmaya danışmanlık yapsam, özellikle bir yatırım kararı almak için araştırma yapmam istendiğinde, her zaman ölümcül kusuru ararım. Ölümcül kusurdan kastım, yatırımla ilgili olarak müşterimin para kaybetmesine neden olabilecek bir olumsuzluktur. Ve genellikle olan nedir, biliyor musunuz? Her 100 vakanın 99’unda bir ölümcül kusur bulurum. 

4. Neden satılık olduğunun sebebini bulun. 

Yukarıda da söylediğim gibi vakarın 99%’unda ölümcül bir kusur bulurum. Eğer o ölümcül kusur farkedilmezse, işin başarısız olmasına neden olur. Bir başkasının işini devren satın almak istediğinizde veya bir kişi, size mevcut bir işini satmak istediğinde, kişinin işini satmak istemesinin gerçek sebebine bulmaya çalışın. Çünkü ölümcül kusur büyük ihtimalle bu sebebin içine gizleniştir. 

Çok az kişi başarılı bir işi (işletmeyi) satmayı düşünür. Genellikle işlerini devren satan insanlar, o işten para kazanmak yerine para kaybediyor olmalarından dolayı satmak isterler. Ancak kendilerine sorduğunuzda, şehir değiştirecekleri veya başka bir işe konsantre olmak istedikleri için işlerini satıyorlardır. Ne yazık ki, bu doğru bir cevap değildir. İşlerini satmak istemelerindeki gerçek sebep, ondan para kaybediyor olmalarıdır. Ancak işteki ölümcül kusuru bulmuş ve düzeltebileceğinize inanıyorsanız, o halde devam edin. 

5. Uzun vadeli düşünün. 

Bir işe girişmeden önce, o işle en az 20 sene devam edeceğinizi varsayın. Böylesine uzun vadeli bir bakış açısına sahip olmak, kısa vadeli karar vermenizin önüne geçmek suretiyle, uzun vadede zarar etmenizi engelleyecek ve daha iyi karar vermenizi sağlayacaktır.

Şerafettin Arslan

Dr. Şerafettin Arslan, SMMM, Envizyon Gelişim Merkezi’nin kurucusudur. Uzmanlık alanları; strateji, yönetim, finans, muhasebe, hukuk, yatırım ve girişimciliktir. Yaşar Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan doktora, İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans dereceleri bulunmakta olup, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ruhsatına sahiptir. Öte yandan yurtiçi ve yurtdışı hizmet veren girişimleri vardır. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

DİĞER KONULAR

İLGİLİ YAZILAR