Gelirinizi 10 Kat Arttırmak Mümkün mü?

Yazar:

Yayın Tarihi:

Sizden bir şey yapmanızı isteyeceğim; mevcut gelirinizden 10 kat fazlasını kazanmanın aslında hiç de zor olmadığını düşünün. Örneğin; eğer aylık 5 bin TL kazanıyorsanız, bir an için aylık 50 bin TL, yani 1000% (yüzde bin) kazanmanın mümkün olduğunu varsayın. Sizce bunun gerçek olması imkansız mı? 

İnsanların bu alıştırmaya ilk tepkisi genellikle gülmek ve daha sonra bunun neden mümkün olamayacağını düşünmektir. ABD’li meşhur yazar Mark Twain bir defasında şöyle demiştir, “Her başarısızlık için binlerce bahane vardır ama tek bir iyi sebep yoktur.” Ne yazık ki, günümüzde ortalama bir insanın en büyük trajedisi, mevcut gelirinden çok daha fazlasını kazanabilecekken, en önemli endişesinin yeteri kadar gelir elde edememesidir. 

Gerçekten birisi 10 kat daha iyi olabilir mi? 

Bir soru sormak istiyorum, ayda 50 bin TL kazanan bir satış elemanı, ayda 5 bin TL kazan bir satış elemanından 10 kat daha mı zeki, 10 kat daha mı tecrübeli veya 10 kat daha mı çalışkandır? Elbette değil. Çünkü bunların hiçbiri fiziksel veya zihinsel olarak mümkün değildir. Ancak öte yandan aynı yaşta olan, aynı işi yapan, aynı tecrübeye sahip olan ve aynı derecede zeki ve eğitimli iki farklı kişiden birinin, diğerinden 10 kat (hatta daha da fazla) para kazandığına çok defa şahit oluyoruz. Peki bu nasıl oluyor? 

Zekanın fazla önemli yok. 

2000 senesinde New York’ta yapılan bir araştırmada zeka ve gelir arasındaki ilişki tespit edilmek istenmiştir. Buna göre rassal bir şekilde bin erkek ve kadın seçilmiştir. Zekayı ölçmek için yapılan IQ testlerinin sonucuna göre bu örneklemin en zeki kişisi ile en az zeki olan kişisi arasında yalnızca 2 kat fark olduğu görülmüştür. Ancak aynı örneklemdeki en çok para kazanan kişi ile en az para kazanan kişi arasındaki fark ise tam 100 kattır. Üstelik en çok para kazanan kişi, IQ testinde en zeki olduğu belirlenen kişi de değildir. Buradan hareketle araştırmanın sonucuna göre aslında zeka ile gelir arasında sandığımız kadar önemli bir ilişki olmadığı ortaya çıkmıştır. 

EYLEM ALIŞTIRMALARI

Burada, gelirinizi arttırmak için yapabileceğiniz iki tavsiyede bulunacağım; 

  1. Kendi alanınızdaki en başarılı, en çok para kazanan kişileri belirleyin ve onların diğerlerinden farklı yaptığı şeyleri bulmaya çalışın. Daha sonra bu farklılıkları kendi işinizde uygulamaya çalışın. 
  2. Önümüzdeki 2 yıl içinde mevcut gelirinizi 2 ya da 3 katına çıkarmayı hedefleyin ve daha sonra bunu başarmak için neler yapmanız gerektiğini belirleyin. Ve yapmaya başlayın! 

Şerafettin Arslan

Dr. Şerafettin Arslan, SMMM, Envizyon Gelişim Merkezi’nin kurucusudur. Uzmanlık alanları; strateji, yönetim, finans, muhasebe, hukuk, yatırım ve girişimciliktir. Yaşar Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan doktora, İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans dereceleri bulunmakta olup, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ruhsatına sahiptir. Öte yandan yurtiçi ve yurtdışı hizmet veren girişimleri vardır. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

DİĞER KONULAR

İLGİLİ YAZILAR