Dönüşümcü Liderlerin 2 Ortak Özelliği

Yazar:

Yayın Tarihi:

Dönüşümcü lider, insanları beklentilerinden daha öteye taşımak suretiyle onları heyecanlandıran ve onlara ilham veren kişidir. 

Dönüşümcü liderler, takipçilerini daha güçlü, daha mutlu ve daha özgüvenli hissettiren bazı ortak davranışlar sergilerler. Bu davranışlardan ilki, insanlara sorumluluk vermeleridir. Dönüşümcü liderler, doğru işe doğru kişiyi alırlar ve arzu edilen sonuçların ne olduğu ile ilgili karşılıklı açık bir tavır sergilerler. Daha sonra, bireye, işini yerine getirmesi için maksimum özgürlük tanırlar. Tüm zamanların en bilinen filozoflarından biri olan ve Taoizm’in kurucusu olarak kabul edilen Çin’li Laozi (MÖ 604 – MÖ 531), bu fikri şöyle ifade etmiştir, “En iyi lider varlığı belli olmayandır. İşi bittiği, amacına vardığında, diyecekler ki: ‘biz bunu kendimiz yaptık.” 

Yenilerde yapılan bir çalışmada, binlerce insandan kendilerine göre en iyi patron tanımını yapmaları isteniştir. Buna göre verilen cevapların önemli bir kısmı şöyledir; “Beni yalnız bırakan.”, “İşimi yapmamda bana özgürlük sağlayan.”, “En az görünen.” Bir çalışanı serbestleştirmek ve onu yetkin hale getirmek için ona önemli bir sorumluluk vermeli ve bu sorumluluğu yerine getirmesi için yeteri kadar özgür bırakmalısınız. Eğer doğru kişi ile doğru işi eşleştirebilmişseniz, zaten sorumluğun yerine gelmesi için mükemmel bir ortam hazırlamışsınız demektir. 

Dönüşümcü liderin diğer bir davranışı ise, şartlar ne olursa olsun, olumlu düşünerek kendilerinden emin olmaktır. Sürekli olumlu düşünerek kendilerini motive ettikleri gibi bunu takipçilerine de yaymak suretiyle onları da motive ederler. Bunu yapmalarındaki sebep, bir liderin, liderlik ettiği örgütün psikolojik durumunun belirlenmesinden de sorumlu olduğunu ve böylece (dış çevre ne kadar stres yayıcı olursa olsun) takipçilerini sürekli olarak olumlu düşünmeye sevk etmeleri gerektiğini bildiklerinden kaynaklanır. Böylece, örgütün tüm düşünce ve hislerini de kontrolleri altına almış olurlar. Çünkü insanlar, kendilerini iyi hissetmelerine neden olan ve olumlu düşüncelere sevk eden kişilerin emri altına girmek eğilimindedirler. 

EYLEM ALIŞTIRMALARI 

  1. Takipçilerinize, sonuçlarından da sorumlu oldukları önemli görevler verin. Görev sonunda sonucun hangi standartlarda ne olması, ne olabileceği gibi konular hakkındaki beklentilerinizi açıklıkla ortaya koyun ve sonra onlara, görevlerini yerine getirmeleri için yeteri kadar özgürlük tanıyın.
  2. Takipçilerinize, müthiş işler başarabilecekleri ile ilgili sonsuz derecede güvendiğinizi ifade edin. Eğer kişisel şüpheleriniz olsa dahi, bunun takipçileriniz tarafından fark edilmesini engelleyin. Bu liderin önemli bir rolüdür. 

Şerafettin Arslan

Dr. Şerafettin Arslan, SMMM, Envizyon Gelişim Merkezi’nin kurucusudur. Uzmanlık alanları; strateji, yönetim, finans, muhasebe, hukuk, yatırım ve girişimciliktir. Yaşar Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan doktora, İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans dereceleri bulunmakta olup, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ruhsatına sahiptir. Öte yandan yurtiçi ve yurtdışı hizmet veren girişimleri vardır. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

DİĞER KONULAR

İLGİLİ YAZILAR