Zengin Olmak için Refah Bilinci Geliştirmenin 2 Yolu

Yazar:

Yayın Tarihi:

Hayatım boyunca başarılı birçok kişinin hayatını inceledim, kendi şanslarını oluşturduklarını ve kaybettiklerini ve daha sonra yeniden oluşturduklarını gördüm. Bu kişilerin hepsinde de ortak bir özellik vardı, “refah bilinci”. Refah bilincinin ne kadar önemli bir olgu olduğunu ilk olarak ABD’li meşhur yazar Napolean Hill tarafından yazılmış “Düşün ve Zengin Ol” adlı kitapta okudum. Buna göre dünyadaki zengin olmuş tüm insanların zengin olma süreçlerinin başlangıç noktası, bir refah bilinci geliştirmektir. Üstelik refah bilinci geliştirmek için yapılması gereken tek şey, düşünme biçimini değiştirmektir. 

Unutmayın ki, diğer herşey gibi zenginlik ve fakirlik de düşünmenin bir sonucudur. Bundan dolayı, zenginlik ve finansal özgürlüğe giden yolda atacağınız en önemli adım, düşünme biçiminizi değiştirmektir. Düşünme biçiminizi değiştirmekteki amaç ise, zihninizi, tüm finansal hedeflerinize ulaşabileceğinizin sarsılmaz inancı ile etki altına almaktır. Eğer bunu başarabilirseniz, eninde sonunda arzu ettiğiniz tüm finansal hedeflerinize ulaşabilirsiniz. 

Burada, insanoğlunun sağlık, mutluluk ve kişisel başarı için uzun süren araştırmalar sonucu keşfettiği 2 heyecan verici prensipten bahsedeceğim;

1. Prensip: “Her sebep zihinseldir.

Bunun anlamı, elde ettiğiniz veya edeceğiniz herşeyin, zihninizi kullanış biçiminizin bir sonucu olduğudur. Buna göre, insanlar, yanlarında vücut taşıyan birer zihindir aslında. İnsanlar tarafından yapılmış olan herşey, bu zihnin ve düşüncenin basit bir ifadesidir. Diğer bir deyişle, tüm hayatınız, sizin düşüncenizin bir ifadesidir. Düşüncenizin kalitesi, yaşam kalitenizi de belirler. Dolayısıyla, eğer düşünme kalitenizi arttırırsanız (ki bunu yapmaya mecbursunuz), yaşam kaliteniz de kaçınılmaz bir şekilde artacaktır.

2. Prensip: “Nasıl düşünürsen öyle olur.

Buna, “Beklentiler Kanunu” denir. Bu kanun şunu söyler, “Beklentileriniz ne yönde olursa, gerçek de o yönde olur.” Eğer siz çalışmalarınızın neticesinde başarılı olmayı veya karşınıza çıkan fırsatları değerlendirmeniz sonucunda zengin olmayı bekliyor ve bu beklentinizi kendinizden emin bir şekilde yeteri kadar sabırla sürdürebiliyorsanız, bu, eninde sonunda sizin gerçeğiniz olacaktır. Çünkü bu beklentiniz size, insanların sizin beklentinizin gerçekleşmesine ön ayak olmasını sağlayan iyimser bir davranış kazandırır ve herşeyin istediğiniz gibi olmasını sağlar.

Burada, yukarıda bahsetmiş olduğum iki ilkeyi hemen günlük hayatınızın bir parçası haline getirip refah bilinci geliştirmenizin 2 yolunu tavsiye edeceğim.

1. Yol: Hayal edin.

Hemen şu andan itibaren kişisel ve finansal başarınız hakkında olumlu, iyimser ve özgüvenli düşünmeye başlayın. Daha sonra, eğer finansal olarak yeteri kadar özgür olsaydınız hayatınızda ne fark ederdi diye hayal edin. Bu, bir refah bilinci geliştirmenizin başlangıç noktası olacaktır. 

2. Yol: Olumlu düşünün. 

Kendi pozitif beklenti davranışlarınızı geliştirin. Yaşadığınız herşeye iyi tarafından bakmaya çalışın. Yaşadığınız şey kötü bile olsa, ondan aldığınız kıymetli tecrübeyi ve o tecrübenin size kattığı değeri düşünün. Bu şekilde yaşamınızın her anı, sizi daha iyi bir noktaya taşımak için bir araç olacaktır. 

Şerafettin Arslan

Dr. Şerafettin Arslan, SMMM, Envizyon Gelişim Merkezi’nin kurucusudur. Uzmanlık alanları; strateji, yönetim, finans, muhasebe, hukuk, yatırım ve girişimciliktir. Yaşar Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan doktora, İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans dereceleri bulunmakta olup, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ruhsatına sahiptir. Öte yandan yurtiçi ve yurtdışı hizmet veren girişimleri vardır. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

DİĞER KONULAR

İLGİLİ YAZILAR