Daha Mutlu Bir Hayat için 4 Basit Öneri

Yazar:

Yayın Tarihi:

Günümüzde neredeyse tüm insanların, mutsuzluktan dem vurduğu ve herkesin daha fazla mutluluk arayışında olduğu aşikârdır. Mutlu bir hayat yaşamak, olması gerekenden daha karmaşık görünebilir. Bazen bunun nedeni, çevrenizden fazlaca beklentiye giriyor olmanızdan kaynaklanabilir; ancak şu bir gerçektir ki, mutluluk içinizden geldiğinde ve günlük alışkanlıklarınızda onu görebildiğinizde, toplamda daha mutlu bir yaşama sahip olursunuz. Bir diğer ifade ile mutluluğunuzun kaynağı, sizsiniz ve her gününüzü daha mutlu ve daha doyurucu hale getirmek için bazı basit uygulamaları alışkanlık haline getirebilirsiniz.

İşte size bu konuda yardımcı olacak 4 basit öneri:

1. İnançlı olun

Olumlu düşünme, hayatınızı korku yerine kendinize güvenerek ve inanarak yaşamaya karar vermekle başlar. Her iki kavram, birbirinden tamamen farklı olsa da, ortak bir şeyi paylaşıyorlar, ikisi de sizin için henüz gerçekleşmemiş bir gelecek yaratıyor. Bir yanılsama olan ve yaşamınızı en iyi şekilde devam ettirmenizi önleyen korku, güvensizliklerinizden beslenir ve endişenin zehirli bir uzantısıdır. Aynı anda hem korku dolu, hem de mutlu bir hayat yaşayamazsınız. Korkudan vazgeçip kendinize inandığınızda, hayat her yeni günde farklı mucizeler ve nimetleri beraberinde getirir. Burada seçim, tamamen sizindir.

2. Çabalamaktan vazgeçmeyin!

Yeni hedefler belirleyerek yılmadan çabalamak, başarının ve mutluluğun en büyük anahtarlarından biridir. Eğer başarılı olacağınıza gerçekten inanıp, çalışmaya devam ederseniz, sonunda istediğiniz yere varırsınız. Başarılı ve mutlu bir yaşam için, sadece olumlu düşünmeyi değil, olumlu eylemi de işin içine dahil etmelisiniz. Çünkü gerçek tutkunun bulunduğu yer burasıdır. Hayalleriniz, siz harekete geçene kadar sadece sanal bir dünyada asılı olarak kalır. Harekete geçtiğinizde ise yaratıcılık sürecini başlatmış olursunuz. Mutsuz insanlarla konuştuğunuzda, çoğu zaman yaşamlarının pişmanlıklarla dolu olduğunu görürsünüz. Bu pişmanlıklarının en büyük sebebi, gerektiğinde harekete geçmedikleri ya da harekete geçip devamını getirmedikleri içindir. Bu nedenle, içinizde yer etmiş olan başarısızlık korkusunu bir kenara bırakın, hayallerinizin gerçekleşmesi için tüm tutkunuzla çalışmaya devam edin.

2. Küçük, güzel şeylere bakın.

Mutluluk, küçük detaylarda gizlidir. Bir diğer ifade ile mutluluğu, her gün size bahşedilen en küçük şeylerde bulabilirsiniz. Gözlerinizi hemen karşınızdaki bir şeyin iyi yönüne odakladığınızda, sizi mutlu edebilecek basit şeyleri fark edebilirsiniz. Sağlığınız, çocuklarınız ya da yalnızca hayatta olduğunuz için her gün şükredip mutlu olabilirsiniz. Her güne şükürle uyanıp, sadelik ve mütevazılık içinde neşe bulabilir ve mutlu bir hayat yaşayabilirsiniz. Mutlu bir yaşam sürmek, yolculuk sırasında ve hedefe ulaştığınızda iyi hissetmenizi sağlar.

3. Problemlere gülüp geçin.

Hayattaki en iyi ilaç olan, tüm hastalıkları iyileştiren ve zorlukları fırsata dönüştüren kahkaha, beraberinde getirdiği hafiflik ile mutlu bir yaşam sürdürmede kilit bir roldedir. Mümkünse karnınıza ağrı girecek kadar çok gülün. Bunu her gün yapın. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, çocukların günde 300-400 kez, yetişkinlerin ise ortalama 1-7 kez güldüğünü ortaya çıkarmıştır. Bence çocuklar düşündüğümüzden daha akıllı. Hepimiz onlardan ders almalı ve her gün kahkahayı öncelik haline getirmeliyiz.

4. Çocuk ruhunuzu dışarı çıkarın.

Çocuklar, gençlik tazeliğini günlük alışkanlıklarında tutarlar. Bir çocukla, bir gün geçirirseniz, mutlu bir hayatın sırlarını öğrenebilirsiniz. Onlar, bize daha az stres yapıp, daha fazla oynamamız, dans etmemiz, koşmamız, şarkı söylememiz, gülmemiz ve daha fazla sevmemiz gerektiğini öğretirler. Küçücük bedenleri içinde kocaman kalpleri vardır ve nasıl iyi vakit geçirileceğini çok iyi bilirler.Bunlar, daha mutlu bir yaşam için naçizane benim önerilerim. Peki, sizin önerileriniz neler? Bizimle paylaşın. 

Dr. Zeynep Arslan

Dr. Zeynep Arslan, Envizyon Gelişim Merkezi’nin pazarlama müdürü ve içerik yöneticisidir. Uzmanlık alanları; pazarlama, marka yönetimi, içerik geliştirme, kariyer yönetimi, koçluk ve mentörlüktür. Yaşar Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan doktora derecesi, Ege Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans derecesi, Anadolu Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Balıkesir Üniversitesi Tarih Bölümleri’nden ise lisans dereceleri bulunmakta olup birçok alanda bilimsel ve fikri çalışmalara imza atmıştır. Evli ve 1 çocuk sahibidir.

DİĞER KONULAR

İLGİLİ YAZILAR

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.