Daha Yeşil Bir Yaşam için 3 Basit Öneri

Yazar:

Yayın Tarihi:

“Çevreyi korumak için kendimize ve gelecek nesillere borçluyuz. Böylece çocuklarımızın hepsine fayda sağlayan sürdürülebilir bir dünya meydana getirebiliriz.”

Wangari Maathai

Dünyada doğal kaynakların hızlı bir tüketimi söz konusu. Üstelik bu tüketim, dünyanın kendi kendini yenileme hızından daha fazla. Bunun farkında olan insanlar yeşile odaklanmakta ve gezegenimizi günlük uygulamaları ile nasıl koruyabileceklerini merak etmektedir. Bununla birlikte, yeşil yani çevreci uygulamaların pahalı ve zaman alıcı olduğuna dair olumsuz ve yersiz bir inanç da söz konusudur. Esasında küçük uygulamalar ile çevremizi korumak düşündüğünüzden daha kolay, işte bu yazıda bunun farkındalığını oluşturmaya çalışıyorum.

Çevreyi korumak için 3 basit uygulama;

1. Geri dönüşüme destek olun.

Günümüz dünyasında geri dönüşüme destek oldukça kolay bir hale gelişmiştir. Artık hemen hemen heryerde belediyelerin, cam, plastik ve/veya alüminyum geri dönüşüm depozito istasyonu sunan bir çöp servisi bulunabiliyor. Ancak yine de, cam ve alüminyum ürünleri normal çöp tenekesine atmaya devam eden çok sayıda insan var. Gerçekte, kutuları ve şişeleri geri dönüşüm kutusuna bırakmadan önce durulamak ve bu değerli malzemelerin çevre dostu bir şekilde yeniden kullanılmasına izin vermek sadece birkaç saniye sürer. Eğer belediyeniz bu konuda duyarsız ise siz geri dönüşüm toplama alanları oluşturmaları için onlardan talepte bulunabilirsiniz. Bu konuda sosyal medyada sizin gibi düşünen insanlarla bir araya gelerek talepte bulunmanız, işinizi daha da hızlandıracaktır. Ayıca gazeteler, defterler, postalar ve diğer pek çok kâğıt ürünü, çöp depolama alanımızı ciddi bir şekilde işgal eden ve geri dönüştürülebilir değerli atıklardır. İnsanların çoğunluğu farkında olmasalar da, günlük atıklarıyla yılda yüzlerce ağacı ziyan ediyorlar. Bunun için bölgenizdeki kâğıt toplayan geri dönüşüm firmalarını arayın ve atık kâğıtlarınızı bulunduğunuz yerden aldırmak için ne yapmanız gerektiğini sorun. 

2. Mümkün olduğunca araba kullanmayın.

Yeşil uygulamalarla dünyanın kötü gidişatına dur demek için araba kullanımınızı mümkün olduğunca en aza indirebilirsiniz. İşinize giderken toplu taşıma kullanabilir, alışveriş yapmaya yürüyerek gidebilir, eşyalarınızı taşımak için pazar arabası kullanabilirsiniz. Yakın mesafelere yürümek ya da bisiklet ile ulaşım sağlamak hem sağlığınıza iyi gelecek, hem de benzinden tasarruf edecek ve çevreye olumlu katkı sağlamış olacaksınız. 

3. Çevre ve insan sağlığına dost ürünler kullanın. 

Alışverişe gittiğinizde ürünlerin ambalajları üzerinde yer alan eko-etiket ve çevre dostu sertifikalar, dikkat etmeniz gereken ana noktalardır. Sürdürülebilir markaya sahip ya da bu yolda ilerleyen firmalar, ürünün içeriğinden, kullandığı ambalajın doğada çözünür olup olmamasına kadar geniş bir alandan sorumlu tutulmakta ve bunu, ürün üzerine yerleştirilen çeşitli etiketlerle tüketicilere iletmektedir. Organik sertifikası, geri dönüşüm sertifikası, hayvanları deneylerinde kullanıp kullanmadıklarına dair vegan sertifikası gibi etiketler size yol gösterecektir. 

Yukarıdaki örneklerde görüldüğü gibi çevremize fayda sağlamak için birkaç yaşam tarzı değişikliği yapmak kolaydır. Peki, siz çevre dostu uygulamalar yapıyor musunuz? Fikir vermesi için yorumlarda bizimle paylaşın!

Dr. Zeynep Arslan

Dr. Zeynep Arslan, Envizyon Gelişim Merkezi’nin pazarlama müdürü ve içerik yöneticisidir. Uzmanlık alanları; pazarlama, marka yönetimi, içerik geliştirme, kariyer yönetimi, koçluk ve mentörlüktür. Yaşar Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan doktora derecesi, Ege Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans derecesi, Anadolu Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Balıkesir Üniversitesi Tarih Bölümleri’nden ise lisans dereceleri bulunmakta olup birçok alanda bilimsel ve fikri çalışmalara imza atmıştır. Evli ve 1 çocuk sahibidir.

DİĞER KONULAR

İLGİLİ YAZILAR

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.