Sokrates'ten Öğrenilecek 12 Hayat Dersi

Yazar:

Yayın Tarihi:

Hayatta öğrendiğim en büyük şey, hala öğreneceğim çok şey olduğudur.”

Sokrates

Sokrates, Batı Felsefesi’nin kurucularından biri olarak bilinen bir Yunan filozoftur. Plato’ya hocalık ve mentörlük yapan Sokrates, mantık ve etik alanındaki katkılarıyla ün kazanmıştır. Bu ünlü filozofun, insan zihnine ve fiziksel bedenin üzerindeki gücüne karşı büyük bir hayranlığı vardır. Sokrates, felsefenin toplumun refahı için pratik sonuçlar alması gerektiğine ve insan seçiminin, mutluluk arzusu tarafından motive edildiğine inanıyordu. Buna göre, bir insan, kendisini ne kadar fazla tanırsa, arzu ettiği sonsuz mutluluğu getirecek seçimler yapma yeteneğinin de o kadar büyük olduğunu belirtiyordu.

Bu yazıda, Sokrates’in biri birinden önemli hayat derslerini içeren sözlerini bir araya getirdik. Bu sözler kısa, ama bilgelik dolu. Onları yavaşça okuyun ve daha fazla mutluluk, başarı ve tatmin yaşayabilmeniz için her birini günlük yaşamınıza nasıl uygulayabileceğinizi düşünün. Unutmayın, bilgelik meraktan doğar.

 1. Kendinizi bilin.
 2. Dünyayı hareket ettirmek isteyen, ilk kendini hareket ettirsin.
 3. İyi bir ün kazanmanın yolu, arzuladığınız görünüm için çabalamaktır.
 4. Karanlıktan korkan bir çocuğu kolaylıkla affedebiliriz, hayatın asıl trajedisi ise yetişkinlerin aydınlıktan korktuğu zamandır.” 
 5. Mutluluğun sırrı, daha fazlasını aramak değil, daha az olanın eğlence kapasitesini arttırmaktır.
 6. Önemli olan yaşam değil, hakkıyla yaşamaktır.” 
 7. En azıyla yetinen en zengindir, yetinmek doğanın zenginliğidir.
 8. Kendinizi bulmak adına, kendiniz için düşünün.” 
 9. Değişimin sırrı, tüm enerjinizi eskiyle dövüşmeye değil, yeniyi inşa etmeye odaklamaktır.
 10. Yanlış kelimeler yalnızca kendi içimizdeki kötülük değildir, aynı zamanda ruha kötülük bulaştırır.” 
 11. Meşgul yaşamın kısırlığından sakının.
 12. Görünmek istediğiniz gibi olun.” 
 13. Kimseye hiçbir şey öğretemem, yalnızca onların düşünmelerini sağlayabilirim.” 

Bu listede bir değer bulursanız, lütfen başkalarına yolculukları boyunca yardımcı olmak için yorum yapın ve paylaşın. Hepimiz bu işte beraberiz! Keyfini çıkarın!

Dr. Zeynep Arslan

Dr. Zeynep Arslan, Envizyon Gelişim Merkezi’nin pazarlama müdürü ve içerik yöneticisidir. Uzmanlık alanları; pazarlama, marka yönetimi, içerik geliştirme, kariyer yönetimi, koçluk ve mentörlüktür. Yaşar Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan doktora derecesi, Ege Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans derecesi, Anadolu Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Balıkesir Üniversitesi Tarih Bölümleri’nden ise lisans dereceleri bulunmakta olup birçok alanda bilimsel ve fikri çalışmalara imza atmıştır. Evli ve 1 çocuk sahibidir.

DİĞER KONULAR

İLGİLİ YAZILAR

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.