Olumlu Düşünce Yapısına Sahip İnsanların 5 Karakteristik Özelliği

Yazar:

Yayın Tarihi:

“Pozitif düşünen bir insan görünmeyeni görür, somut olmayanı hisseder, imkânsızı başarır.”
-Winston Churchill

Olumlu düşünce yapısına sahip olann ve bunu davranışlarına yansıtan insanlar her ortamda ön plana çıkıyor, değil mi? Dikkat ederseniz, bu kişiler her zaman yüzlerinde bir gülümsemeye sahiptirler. Yaşamlarından en iyi şekilde yararlanırlar ve daima etraflarındaki herkesi etkilerler. Sahip oldukları pozitif tutum sayesinde daha özgüvenli görünüp, yalnızca büyük başarılar elde etmekle kalmazlar, aynı zamanda kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltma ve daha uzun yaşama gibi diğer özelliklere de sahiptirler. Hiç şüphesiz, olumlu düşünce yapısındaki kişiler, bazı ortak karakteristik özelliklere sahiptirler. İşte bu 5 ortak karakteristik özellik şunlardır;

1. Güçlülük

Güçlü olmak, olumlu düşünen insanların en önemli özelliklerinden biridir. Basitçe söylemek gerekirse, olumlu düşünen insanlar, sıkıntılı bir durum esnasında bile, kırılgan olmak yerine daha sert ve daha güçlü dururlar. Bu özellik, duygusal dengeyi korumaya izin verir ve meydana gelen problem için hemen çözüm önerileri üretmeye yardımcı olur. Her problemin bir çözümü vardır ve olumlu insanlar, azimle bu tür işlerin üstesinden gelecek, hatta bu işleri fırsata çevirecek özgüvene sahiptir. 

2. Kabul

Birçok kişi, hayatında başarılar elde etmek için çok çaba sarf eder. Bunun için umutlanır, dua eder ve çalışır. Maalesef, en iyi çabalarına rağmen bazen işler yolunda gitmez; hayal kırıklığı ve reddedilme ile sonuçlanır. Böyle bir durumda, olumlu düşünce yapısına sahip insanlar, kendilerini hırpalamak yerine durumu kabullenmeyi seçerler. “Kabul” kavramı, o kadar yaygın ve saygındır ki, dünyadaki başlıca dinlerin üçü olan İslam, Hıristiyanlık ve Budizm’in temel dogmaları da kabul etmeye dayanmaktadır. Kabul etmek, dramatik biçimde abartmak veya tepki vermek yerine, hayırlı olanın bu olduğunu düşünerek sakinliğinizi korumanızı sağlar. Unutmamalısınız ki, hayat her zaman iniş ve çıkışlarla doludur ve hayatta her şey bizim içindir. Bu kontrolünüz dışındaki durumları kabul etmek ve yeni hedeflerle yola devam etmek, bazen sizin için en iyi olanıdır.

3. Şükür

Birçok insan, işi, ailesi ve diğer yükümlülükleriyle o kadar meşguldür ki, hayatlarında sahip oldukları iyi şeyleri düşünmeyi kolaylıkla unuturlar. Esasında, kiralık bile olsa başlarını sokacak bir evlerinin, masada sıcak yemeklerinin, onlara sevgiyle sarılacak ailelerinin olması, şükretmek için en büyük sebeplerdir. Olumlu düşünce yapısına sahip olan insanlar, bilinçli olarak her gün vakit ayırıp sahip oldukları şeyler için şükrederler. Çünkü şükür, her gün tekrar edilmesi gereken hem ruhsal hem de bedenen fayda sağlayacak iyi bir uygulamadır. 

4. Bilinç

Bazen yaşantınızı otomatik pilottaymış hissiyle, bilinçsiz bir şekilde devam ettirdiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak bu, rutinden kurtulup, kendi bilinç yapınızı kendinizin yönetme zamanın geldiğinin bir işaretidir. Dünyanın önde gelen psikologları ve kişisel gelişim uzmanları, öğretilerini bilinçli pozitif düşünce uygulamasına dayandırırlar. Çünkü bilinçli bir şekilde, olumlu düşünmek suretiyle hedeflere ulaşmaya inanmak; iş hayatında yükselmekten, ideal kiloya ulaşmaya kadar, yaşam üzerinde bir çok fayda sağlar. 

5. Doğruluk

Gerçeği söylemek çok asil bir özellik olmasının yanında, aslında bundan daha fazlasıdır. Doğruluk; onurlu, ahlaki, dürüst ve açık olmaktır. İnsan olarak, yalan söyleme ve aldatma eğilimi ile doğmadınız. Ancak bu dünyanın baskıları ve sıkıntıları nedeniyle, bazen “küçük beyaz bir yalan” adı altında başlayarak ve zamanla daha büyük yalanlar söyleyerek çeşitli faydalar sağlayabileceğinizi ya da sıkıntıları atlatabileceğinizi hissedebilirsiniz. Oysaki düşünceleriniz, sözleriniz ve eylemleriniz (küçük olanlar bile) çok önemlidir ve onlar sizi ve etrafınızdakileri etkiler. Doğruluk daima geçerlidir. Bazen kısa sürede beklediğiniz sonuçları vermeyebilir. Ancak doğru şekilde yaşamak, hayatınızda harika bir dalgalanma etkisi yaratacaktır. 

Doğruluk, olumlu düşünce yapısına sahip insanların güçlü bir özelliğidir. Doğruluk ve olumlu düşünme kavramlarının ikisi, tıpkı yalan ve olumsuz düşünce gibi el ele gider. Biri olmadan diğeri olamaz. Bütün diğer olumlu özelliklerde olduğu gibi, doğruluk gerçekten olumlu insanların doğuştan anladığı ve yaşadığı bir şeydir ve her insan bunu hayatında benimseyebilir.Sonuçta, bu listeye baktığınızda bazı noktalarda yetersiz kaldığınızı hissediyorsanız, hemen olumsuz düşünmeye başlamayın. Hepimiz insanız ve hiçbirimiz mükemmel değiliz. Önemli olan, doğruyu bulmak, öğrenmek ve her gün kendini geliştirmeye çalışmaktır. Eksikliklerinizi anlamaya çalışın ve her seferinde bir alanda ve sonra diğerinde gelişmek için bilinçli bir karar verin. Bir alana odaklanmak, istediğiniz sonucu elde etmenizi sağlar. Pozitifliğin gücüyle kendinizi geliştirmek için bilinçli olarak çaba gösterdiğinizde, daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmayı ve gerçek bir pozitif düşünür olmayı başarabilirsiniz. Bu şekilde hayatınızı istediğiniz gibi şekillendirmeniz de mümkün hale gelir. 

Dr. Zeynep Arslan

Dr. Zeynep Arslan, Envizyon Gelişim Merkezi’nin pazarlama müdürü ve içerik yöneticisidir. Uzmanlık alanları; pazarlama, marka yönetimi, içerik geliştirme, kariyer yönetimi, koçluk ve mentörlüktür. Yaşar Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan doktora derecesi, Ege Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans derecesi, Anadolu Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Balıkesir Üniversitesi Tarih Bölümleri’nden ise lisans dereceleri bulunmakta olup birçok alanda bilimsel ve fikri çalışmalara imza atmıştır. Evli ve 1 çocuk sahibidir.

DİĞER KONULAR

İLGİLİ YAZILAR