Pozitif Düşüncenin Sizi Haftanın İlk İş Gününe Hazırlaması için 5 Öneri

Yazar:

Yayın Tarihi:

Bir diğer iş haftası daha kapıda, diğer bir ifade ile “pazartesi sendromu”. Rahat bir hafta sonu geçirdikten sonra insanları, aynı olumluluk ve pozitif düşünce ile işe başlatmak için özel bir formül yoktur. Fakat bu yazıdaki 5 öneri, haftanın ilk iş gününe başlarken düşüncelerinizi değiştirebilir ve daha rahat bir hafta geçirmenizi sağlayabilir. 

1. Pazartesi gününe sinirlenmeyin! 

Sırf, “pazartesi” haftanın ilk günü olduğu için aynı zamanda haftanın en kötü günü olduğunu söylemek doğru olmaz. Bu güne, tıpkı cuma günündeki heyecanınızla başlayın. Eğer düşünce biçiminizi değiştirirseniz, sizin için her gün bir “cuma” olabilir. Daha olumlu bir bakış açısına sahip olduğunuzda gününüz daha yumuşak, verimli ve iş arkadaşlarınızla daha iyi paylaşımlarda bulunduğunuz güzel bir gün olur. 

2. İşinizdeki eğlenceli noktaları keşfedin. 

Başarılı olmak istiyorsanız, işinize aşık olmalısınız. Çünkü gerçekten âşıksanız, haftanın hangi günü olduğu sizin için çok da önemli değildir. Eğer işinizden memnun değilseniz, onun olumlu yönlerini görmeye çalışın, örneğin; işinizin topluma olan faydalarını düşünmeye çalışabilir ve toplum için ne kadar önemli bir iş yaptığınızın farkına varabilirsiniz. Pozitif bir bakış açısı ile bunu yapamıyorsanız, o zaman kendinize başka bir iş aramaya başlamalısınız. Yoksa her iş günü sizin için işkence haline gelir. 

3. Pozitifliği iş ortamınıza taşıyın. 

Pozitif tavırlar bulaşıcıdır ve bunu bulaştıran siz olduğunuzda toplam mutluluğunuz ve başarınız da artar. Yapılan araştırmalara göre, pozitif düşünce yapısına sahip olan iş arkadaşlarının bulunduğu ortamda daha az stres yaşanmakta ve verimlilik artmaktadır. Bu nedenle, iş ortamınıza pozitifliğinizi yansıtın ve iş arkadaşlarınızın da bundan faydalanmasını sağlayın. 

4. Hafta sonlarını rahatlamaya ve yenilenmeye ayırın. 

İş yerlerinin büyük çoğunluğunda hafta sonları da mesai yapılmaktadır. Fakat hafta sonunda çalışmak zorunda olmayan şanslı insanlardansanız, bu zamanı sizi rahatlatacak yoga, doğa içinde uzun soluklu yürüyüş ya da ailenizle hoş vakit geçireceğiniz bir faaliyet ile değerlendirebilirsiniz. Bu küçük çaplı tatil, yenilenmenizi ve haftaya büyük bir enerji ile başlamanızı sağlayacaktır. 

5. Büyük beklentileriniz olsun. 

Mademki her halükarda düşünüyorsunuz, o zaman büyük düşünün ve en iyisini bekleyin. Bu evrende aşağı yukarı sizinle aynı yeteneklere sahip olup, inanılmaz noktalara ulaşan insanlar kadar potansiyeliniz mutlaka vardır. Kendinize inanın ve içinizdeki güçle sahip olabileceğiniz en iyiyi hedefleyin. Bunun için haftanın başında kendinize pozitif olacağınıza dair söz verin ve hafta boyunca bu pozitifliğin performansınıza nasıl yansıdığını gözlemleyin. Her zaman gelebileceğiniz noktanın en iyisi olduğu düşünün ki, bir müddet sonra bu olumlu düşüncelerin nasıl gerçeğe dönüştüğünü görebilesiniz. İyi haftalar!

Dr. Zeynep Arslan

Dr. Zeynep Arslan, Envizyon Gelişim Merkezi’nin pazarlama müdürü ve içerik yöneticisidir. Uzmanlık alanları; pazarlama, marka yönetimi, içerik geliştirme, kariyer yönetimi, koçluk ve mentörlüktür. Yaşar Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan doktora derecesi, Ege Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans derecesi, Anadolu Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Balıkesir Üniversitesi Tarih Bölümleri’nden ise lisans dereceleri bulunmakta olup birçok alanda bilimsel ve fikri çalışmalara imza atmıştır. Evli ve 1 çocuk sahibidir.

DİĞER KONULAR

İLGİLİ YAZILAR