Olumsuz Bir Durumdan Sonra Daha Güçlü Olmanın 4 Yolu

Yazar:

Yayın Tarihi:

“Bizi tanımlayan şey, düştükten sonra ne kadar hızlı yükseldiğimizdir.”

Hayat bir yolculuktur ve hepimiz zaman zaman tökezleyip, belli noktalarda düşeriz. Böyle bir düşüşün ardından bazıları hemen silkelenip ayağa kalkarken, pek çok insan kendini depresyon ve öfke nöbetlerinde bulur. Dolayısıyla, bırakın yerlerinde saymayı, çoğu zaman onlar için bir geriye gidiş başlar. Böylesine işin içinden çıkılması zor durumlarla karşılaştığınızda, hayatınıza kaldığınız yerden, hatta daha güçlü bir şekilde devam edebilmek için, hayatta ölümden başka her problemin çözümü olduğunu bilmelisiniz. Daha da fazlası, karşılaştığınız zorluk her ne olursa olsun, size daha güçlü olmanız için verdiği dersi keşfetmek suretiyle, bu olumsuz durumu lehinize çevirmelisiniz. Böylece, yaşam yolculuğunuza eskisinden daha güçlü bir şekilde devam edebilirsiniz. Bunu başarmak için şu 4 öneriyi yerine getirebilirsiniz;

1. Hayır” demeyi bilin.

Bazen, kendinizi yapmak istemediğiniz birşeyi yapmak zorundaymışsınız gibi bir baskı altında bulabilirsiniz. Böyle bir durumda, “hayır” demekten korkmayın. Bu “hayır” sözcüğü, yalnızca yapmak istemediğiniz fiziksel eylemlere karşı sizi korumaz, aynı zamanda tıpkı fiziksel dünyada olduğu gibi, pozitif düşüncenizi ekarte etmeye çalışan negatif düşüncelere karşı da sizi bir koruma içine alır. Böylelikle zihninizi özgürleştirip daha sağlıklı düşünmenin yolunu açabilirsiniz. 

2. İsteklerinize odaklanın.

Gerçekten ne istediğinizi biliyorsanız, zihninizi sürekli istemediğiniz şey ile meşgul etmek yerine, arzularınız ile meşgul etmelisiniz. İstediğiniz şeye odaklanma eylemi, pek çok olumlu düşünme tekniği ile gerçekleştirilebilir. Bu tekniklerden en kolay ve işe yarayanı olumlamadır. Ne olursa olsun, amacınız, korktuğunuz şeyleri düşünerek yerinizde saymak değil, isteklerinizi kendinize çekmektir. Bu nedenle olumlu düşünmek suretiyle, isteklerinize odaklanmak, daha güçlü hale gelmek için oldukça önemlidir. 

3. Sevgi dolu olun, nefret dolu değil. 

Birine karşı olumsuz bir tavır sergileme fırsatı ortaya çıktığında, pozitif düşünme düğmesine basmanın zamanı gelmiş demektir. İnsanlara karşı olumlu tavırlar sergilemeye başladığınızda, dışarıya yansıttığınız enerji alanınız, yani auranız da değişecek ve insanlarla daha iyi ilişkiler kurmaya başladığınızı göreceksiniz. Bu durum, yaşamınızın her geçen gün daha iyiye gitmesine oldukça fazla katkı sağlayacaktır.

4. Pozitifliği elden bırakmayın.

Çabalamanıza rağmen hala daha hedeflerinize ulaşamadınız mı? Bu dert etmeyin. Sonuçta kimse mükemmel değildir. İçinde bulunduğunuz anda farkında olmayabilirsiniz, ancak attığınız en küçük adım bile ilerlemenize katkı sağlar. Sonuç ne olursa olsun, pes etmeden pozitif tutumunuzu bırakmamalı, günlük olarak zihninizde beliren olumsuz düşünceleri olumlu olanlar ile değiştirmeli ve yolunuza kaldığınız yerden devam etmelisiniz. Peki, sizin olumsuz bir durumdan sonra sizi daha güçlü hale getirdiğini düşündüğünüz bir uygulamanız var mı? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Dr. Zeynep Arslan

Dr. Zeynep Arslan, Envizyon Gelişim Merkezi’nin pazarlama müdürü ve içerik yöneticisidir. Uzmanlık alanları; pazarlama, marka yönetimi, içerik geliştirme, kariyer yönetimi, koçluk ve mentörlüktür. Yaşar Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan doktora derecesi, Ege Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans derecesi, Anadolu Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Balıkesir Üniversitesi Tarih Bölümleri’nden ise lisans dereceleri bulunmakta olup birçok alanda bilimsel ve fikri çalışmalara imza atmıştır. Evli ve 1 çocuk sahibidir.

DİĞER KONULAR

İLGİLİ YAZILAR